
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 24 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Mating Length | 3.9878 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
Stock: 291
Distributors
pcbx
Unit Price$1.20749
Ext.Price$1.20749
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.20749 | $1.20749 |
| 10 | $1.07837 | $10.78370 |
| 25 | $0.96306 | $24.07650 |
| 50 | $0.91707 | $45.85350 |
| 100 | $0.87328 | $87.32800 |
| 300 | $0.82506 | $247.51800 |
| 500 | $0.77949 | $389.74500 |
| 1000 | $0.74229 | $742.29000 |
| 3000 | $0.72560 | $2176.80000 |
| 5000 | $0.70929 | $3546.45000 |
